DDPS

„Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

Wydarzenia, informacje, komunikaty

„Klimatyczna poezja”

Opublikowano: 18.11.2011

Od kilku już lat na afiszach zapowiadających wydarzenia artystyczne w Jaworznie pojawiają się czasem zaproszenia na koncert zespołu "Jacek i Przyjaciele" a ostatnio "A jednak Ty". Zaproszenia nie wyróżniały się od innych i łatwo mogły umknąć uwadze przechodniów.

Kto jednak odpowiedział na nie i udał się na koncert wchodził w inny świat – świat poezji i muzyki, w którym takie sprawy jak wiara w Boga, miłość, rodzina, przyjaźń pozostają pewne i niewzruszone. Próżno jednak w słowach i muzyce zespołu, opowiadających o tak fundamentalnych dla każdego człowieka sprawach szukać patosu i wyszukanej liryki. Miękki, ciepły głos Mirka i dźwięczny głos Basi przy akompaniamencie gitar i instrumentów perkusyjnych tworzą klimatyczny nastrój, w którym można się wyciszyć a zarazem oddać refleksji nad słowami Jacka, autora tekstów. Na koncercie emanuje spokój i emocjonalne ciepło, nuty nostalgiczne a zarazem pogodne i radosne – w repertuarze zespołu prawie każdy może odnaleźć coś, co trafi do jego serca.

Przypadkowy początek?

Mirek jest samoukiem, choć na gitarze klasycznej gra od młodości. Jego pierwsze publiczne występy miały miejsce na rekolekcjach wakacyjnych rodzin, gdzie akompaniował podczas Mszy świętej, a czasem także w ramach tzw. pogodnych wieczorów. Basia, jego żona, często śpiewała psalm podczas Liturgii Słowa, choć jak sama nieraz wyznawała, taki wystąpienie przed innymi było dla niej przez długi czas bardzo trudne. W miarę jak rodziny uczestniczące w rekolekcjach wakacyjnych zaczęły się spotykać w ciągu roku, także na gruncie towarzyskim, Mirek coraz częściej grał a Basia dawała się namówić na śpiewanie. Wtedy jeszcze w ich głowach nie powstała myśl o zakładaniu zespołu wykonującego poezję śpiewaną – brakowało poety. W pewnym momencie do zawiązującej się wspólnoty rodzin dołączył Jacek. Zwykle milczący, małomówny, czasem zaskakiwał obecnych na spotkaniu dłuższą wypowiedzią, ujawniającą spostrzegawczość a zarazem wrażliwość na to, co się dzieje dookoła a zwłaszcza w relacjach między ludźmi. I kiedyś Jacek zaprosił nas, swoich znajomych, na wieczór poezji. Wtedy dowiedzieliśmy się, że pisze wiersze. A potem Mirek do jednego z wierszy Jacka ułożył muzykę. I tak powstała piękna piosenka „Jest miłość” – o miłości, co miłości ciągle szuka, która kochać inaczej nie potrafi i takiej, której śmierć nie jest straszna i która wszystko przebacza, gdy tylko uklękniesz i z łzą ją wyswatasz.

Zespół

Obecnie zespół tworzy pięć osób: oprócz Basi i Mirka Graczków, oraz Jacka Maliszczaka, w zespole grają także Mateusz Motyka na gitarze klasycznej oraz Marek Aleksandrowicz na gitarze basowej. Mirek komponuje muzykę do wszystkich utworów. Każdy koncert „A jednak Ty”, a nie jest ich wiele, jest kameralny. Miłośnik hałaśliwej, rytmicznej muzyki pop i przebojów jednego sezonu, w których próżno szukać głębszego sensu, raczej nie znajdzie tu nic dla siebie. Członkowie zespołu nie walczą o popularność, o publiczność, nie tworzą pod publikę i jej gusta. Oni dzielą się swoją wrażliwością i swoim przeżywaniem świata, a zwłaszcza relacji międzyludzkich. Przeżywaniem zakorzenionym w tradycyjnych w naszej kulturze wartościach, decydujących o byciu dobrym, prawym człowiekiem. Repertuar zespołu to propozycja dla tych, którzy sami zachowali taką wrażliwość albo poszukują jej wokół siebie. To także swoista afirmacja życia ludzkiego w całej jego złożoności i różnych uwikłaniach, głoszona z osobistym przekonaniem, że nad nieporadnością i słabością człowieka czuwa kochająca Opatrzność Boża.

Andrzej Kędziorski


[kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej]

~ do góry ~

strona główna | kontakt | napisz do nas