DDPS

„Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

Wydarzenia, informacje, komunikaty

„Lekcja historii w muzeum”

Opublikowano: 10.08.2011

Ostatnio mieliśmy niekłamaną przyjemność zwiedzić odnowioną siedzibę jaworznickiego muzeum. Stary budynek przeszedł do historii - warto było czekać na jego przebudowanie.

Obecny gmach muzeum ma wszelkie znamiona nowoczesnej myśli architektonicznej, a wewnątrz „kryje” wspaniałe eksponaty i dokumenty, stanowiące o naszej jaworznickiej społeczności: jej historii, architekturze i codzienności. To prawdziwa skarbnica o naszych praojcach i ich dziejach - często burzliwych i tragicznych.

Spotkaliśmy się z Panem Bartłomiejem Cieszyńskim - długoletnim pracownikiem, miłośnikiem Jaworzna, co przekłada się na Jego ogromną wiedzę o naszej „małej ojczyźnie”. Oprowadzał nas po budynku, obszernie relacjonował nam genezę poszczególnych eksponatów i odpowiadał na bieżąco na pytania naszych podopiecznych.

Przy okazji obejrzeliśmy w muzealnej galerii ciekawe malarstwo, którego autorem jest Jan Cybis. To znany polski artysta, przedstawiciel koloryzmu. Malował głownie pejzaże i martwą naturę.

Jednym słowem – było na co popatrzeć. Kilka kwadransów spędzonych w muzeum było czasem wartościowej refleksji i poszerzania wiedzy o naszym mieście i lokalnej społeczności.


[kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej]

~ do góry ~

strona główna | kontakt | napisz do nas