DDPS

„Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

Wydarzenia, informacje, komunikaty

„Media o koncercie «Brand Cameralis»”

Opublikowano: 01.02.2011

30. stycznia 2011 w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie odbył się koncert Brand Cameralis, podczas którego kwestowaliśmy na rzecz naszego Stowarzyszenia. Na koncercie, oprócz widzów i zaproszonych gości, gościliśmy również przedstawicieli lokalnych mediów, których relacje prezentujemy poniżej.

Portal jaw.pl, Materiał video CTV Jaworzno

Jedno z ostatnich spotkań z kolędą odbyło się w niedzielny wieczór w dolnym kościele Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny. Stowarzyszenie Nasza Przystań zorganizowało charytatywny koncert zespołu wokalnego Brand Cameralis. Środki finansowe zebrane podczas koncertu zostaną przeznaczone na działalność stowarzyszenia, które obecnie zajmuje się prowadzeniem Dziennego Domu Pomocy Społecznej.

Aktualnie z pomocy stowarzyszenia korzystają 63 osoby. Są to na ogół osoby starsze. Prezes Jacek Szkółka poinformował nas, że podczas koncertu udało się wesprzeć budżet Stowarzyszenia o 1235zł i 3 gr. Kolędy w wykonaniu damsko- męskiego zespołu Brand Cameralis wprowadziły wyjątkową atmosferę w kameralnym pomieszczeniu dolnego kościoła. Był to jeden z ostatnich świątecznych akcentów w naszym mieście. Zarząd Stowarzyszenia „Nasza Przystań” serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację koncertu oraz darczyńcom, którzy wsparli stowarzyszenie podczas koncertu.

Portal Moje Jaworzno, 31.01.2011

Stowarzyszenie "Nasza przystań" zorganizowało charytatywne spotkanie z kolędą w wykonaniu wokalnego zespołu "Brand Cameralis". Koncert odbył się 30 stycznia w Kolegiacie Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny w Jaworznie, a zebrane podczas jego trwania środki przeznaczone zostaną na działalność stowarzyszenia.

Czym jest stowarzyszenie "Nasza przystań"?

Krótki rys jego działalności nakreślił Prezes, Pan Sławomir Łuszcz, a ciepłe słowo do parafialnej publiczności wygłosił ksiądz prałat Eugeniusz Cebulski.

Celem Stowarzyszenia jest działalność obejmująca zadania w zakresie pomocy społecznej, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób, w szczególności pomoc osobom starszym.

Stowarzyszenie „Nasza Przystań" wygrało otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej ogłoszonego przez władze miasta Jaworzna: „Prowadzenie Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie" i od 01 marca 2008 roku prowadzi ten ośrodek w dwóch budynkach - przy ul.Grunwaldzkiej 183 i Jagiellońskiej 18.

DDPS jest formą pomocy półstacjonarnej umożliwiającą funkcjonowanie Pensjonariuszy również w ich naturalnym środowisku. Ta forma pomocy jest bardzo korzystna dla osób starszych, ponieważ mogą one poza uczestnictwem w życiu DDPS-u, utrzymywać kontakty ze swoim dotychczasowym środowiskiem społecznym.

Z dwóch DDPS korzystają 63 osoby.

Stowarzyszenie „Nasza Przystań" w ramach swojej działalności utworzyło Klub Aktywnego Seniora. Klub przeznaczony jest dla osób starszych, mieszkańców naszego miasta. W KAS organizowane są zajęcia, które mają pomóc osobom starszym w zaakceptowaniu własnej starości, w uświadomieniu istotnej roli podtrzymywania kontaktów towarzyskich i tworzenia więzi społecznych, by w efekcie przeciwdziałać uczuciu pustki i osamotnienia. W ramach Klubu Aktywnego Seniora spotyka się 15 -20 osobowa grupa emerytów i rencistów. Kolejne spotkania planuje od lutego 2011r.

Od początku działalności Stowarzyszenie zorganizowało wiele spotkań, imprez, zabaw tanecznych, wycieczek, wspólnych wigilii, zajęć ruchowych, treningów pamięci, muzykoterapię, warsztaty z psychologiem, konsultacje prawne. Na działalność potrzebne sa jednak środki. Potrzeby ludzi korzystających z proponowanej działalności nie są duże, ale chodzi o to, aby mogli Oni w sposób godny spędzać swój czas i nie musieli przejmować się wciąż dniem jutrzejszym. Dlatego też przed i po koncercie pracownicy "Naszej Przystani" prosili o datki wśród publiczności, która chętnie rzucała, co mogła, na tacę.

A koncert to kolejne jaworznickie spotkanie z kolędami. Tym razem tradycyjnymi, ale wykonanymi na cztery głosy. Ilekroć słucha się kolęd, ma się wrażenie, że to wielka skarbnica możliwości aranżacyjnych. Mimo, że przecież każdy zna te pieśni od dzieciństwa i co rok słucha ich wielokrotnie, to za każdym razem odkrywa w nich coś nowego.

I tak było tym razem. Wszystkie najważniejsze kolędy polskie i kilka angielskich w miłym otoczeniu "dolnego kościoła", przeplatane poezją, zauroczyły zebranych, którzy brawami nagrodzili śpiewaków.

O tym, że nie przesadą jest twierdzenie, że "Brand Cameralis" to niezwykle profesjonalna grupa ludzi, niech świadczy film, na którym przedstawiamy fragmenty koncertu.

Zespół Brand Cameralis wywodzi się z formacji wokalno-instrumentalnej "Dom Pełen Szczęścia", która na początku lat dziewięćdziesiątych działała i brała udział zarówno w festiwalach muzyki chrześcijańskiej jak i festiwalach piosenki studenckiej w Krakowie. Po pewnym czasie zespół przeistoczył się tylko w formację wokalną śpiewającą a cappella muzykę sakralną, popularną oraz gospel. Przez lata brał udział w obchodach Wielkosobotniej Wigilii Paschalnej w parafii Św. Wojciecha. W 2003 roku uczestniczył w finale Konkursu Kolęd i Pastorałek w Będzinie już pod nazwą Brand Cameralis. W roku 2007 Zespół Brand Cameralis wspólnie z instrumentalnym zespołem "Musicam Quero" z Sosnowca otrzymał Grand Prix festiwalu „Złota kantyczka" w Jaworznie, a następnie III miejsce w kategorii dorośli na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

6 listopada 2010r. zespół Brand Cameralis uczestniczył w VI Międzynarodowym Festiwalu pod honorowym patronatem Henryka Mikołaja Góreckiego „Rybnicka Jesień Chóralna" w Rybniku, gdzie otrzymał Brązowy Dyplom w kategorii chórów mieszanych- kameralnych.

Zespół od zawsze prowadzony przez Violettę Golec, przeistacza się, doskonali i wzmacnia młodymi talentami nie tracąc swojego charakteru: wspólnego muzykowania grupy znajomych i przyjaciół . Od wielu lat wspólne muzykowanie nie gaśnie.

Obecny skład:
soprany: Violetta Golec, Anna Orlik, Danuta Chwirut, Joanna Koźmin
alty: Agnieszka Szpindor, Paulina Urban, Anna Sieczkowska,
tenory: Dariusz Szpindor, Tomasz Skoczek, Agnieszka Pasierbek, Konrad Dudzik
basy: Daniel Liszka, Zdzisław Pyter, Michał Sieczkowski

Zdjęcia z koncertu na stronie Mojejaworzno.pl

~ do góry ~

strona główna | kontakt | napisz do nas