DDPS

„Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

Wydarzenia, informacje, komunikaty

„Poświąteczne kolędowanie”

Opublikowano: 28.01.2009

W liturgii Kościoła katolickiego kolędy wykonuje się od Mszy o północy w Święta Bożego Narodzenia (24/25) do Święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do Świąt Ofiarowania Pańskiego, tzn. do 02 lutego.

Czas był po temu więc odpowiedni, a okoliczności i możliwości zdopingowały nas do zaproszenia do Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Szczakowej Pań z zespołu ludowego "Szczakowianki". Już raz kolejny jesteśmy świadkami spotkań z członkiniami tej śpiewaczej grupy.

Tym razem usłyszeliśmy kolędy (pieśni bożonarodzeniowe) i pastorałki, których klimat i chrześcijańskie przesłanie jest nam tak bliskie i swojskie równocześnie. Kolędy - oprawione w piękne głosy "Szczakowianek" i akompaniament Pana Dariusza Feca (opiekuna zespołu) - dały pożądany efekt. Wzruszająca okazała się recytacja kolędy uralskiej w wykonaniu Pani Marii Jarzynkowej - nestorki zespołu, którego historia w roku bieżącym sięga lat 35-ciu...

Po zakończonym programie, jak tradycja każe, wspólnie odśpiewaliśmy najbliższe nam sercu kolędy. Wspólnie życzyliśmy sobie zdrowia i pomyślności w nowym roku i z radością oczekujemy na kolejne spotkanie w przyszłym...

Kolejny raz okazało się, że kultywowanie tradycji - tej lokalnej i tej o wymiarze ogólnoludzkim - w wykonaniu zespołu "Szczakowianki" wymaga okazania Im wyrazów podziwu i ludzkiego szacunku.


[kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej]

~ do góry ~

strona główna | kontakt | napisz do nas