DDPS

„Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.”

Wydarzenia, informacje, komunikaty

„Trening pamięci i muzykoterapia w DDPS i KAS”

Opublikowano: 01.12.2008

Trening pamięci - to kolejna propozycja skierowana do naszych podopiecznych. Cykliczne zajęcia cieszą się dużą popularnością.

Intencją spotkań z terapeutami jest poprawa ogólnie pojętej pamięci: koncentracji, zapamiętywana oraz wyciszenia się za pomocą czynników relaksacyjnych. Zabawy mają służyć odprężeniu i rozwojowi wyobraźni praktycznej.

Cele, wyznaczone przez prowadzące zajęcia panie, osiągane są za pomocą specyficznych metod, m.in. tzw. metody łańcuszkowej. Polega ona na łączeniu obrazów w pary logiczne i tworzeniu sensownych skojarzeń. Stosowane są też relaksacje słowno – muzyczne. W ciszy i skupieniu (zamknięte oczy) intensyfikowana jest wyobraźnia i optymistyczna wizja świata.

Oprócz treningu pamięci nasi podopieczni uczestniczą również w zajęciach muzykoterapeutycznych, mających na celu korekcję zaburzonych funkcji, stymulację rozwoju w warunkach ograniczonego dostępu do bodźców, usunięcie napięć psychofizycznych i dostarczenie korzystnych doświadczeń społecznych. Zajęcia z muzykoterapii obejmują głównie zabawy, ćwiczenia muzyczne oraz gry. Oddziaływania terapeutyczne obejmują cały organizm psychofizyczny, ze szczególnym naciskiem na sferę procesów kierunkowych - takich jak emocje, dążenia, oczekiwania i marzenia. Efektem końcowym tych zajęć jest poprawa samopoczucia naszych podopiecznych, usunięcie lęku, odreagowanie napięcia oraz pobudzenie ich wyobraźni - czego im wszystkim serdecznie życzymy.


[kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej]

~ do góry ~

strona główna | kontakt | napisz do nas